Taliansko je už od 11. storočia známe svojou kvalitnou remeselnou výrobou, ostrým krajčírskym umením a luxusným dizajnom. Výroba a vývoz rafinovaných módnych kúskov je neoddeliteľnou súčasťou talianskeho hospodárstva. Talianska móda, dalo by sa povedať, dokázala ovplyvniť vývoj celej módnej spoločnosti. Nevyhnutná zmes talianskeho vkusu a kultúry sa stala znakom kvality a výnimočnosti. Pretože ak móda, potom talianska: včera, dnes, vždy.

Začiatky talianskej módy

Začiatky talianskej módy sa spájajú s módnou prehliadkou, ktorú v roku 1951 zorganizoval Giovanni Battista Giorgini vo vile Torrigiani, svojej luxusnej florentskej rezidencii. Bola to revolúcia: na móle sa predvádzali výlučne talianske módne kreácie. Tí, ktorí v tom čase patrili k veľkým florentským, milánskym a rímskym krajčírom, sa zišli, aby dali život kolektívnej módnej prehliadke. 

50. roky 20. storočia: Taliansko v rozkvete 

Dekáda 50. rokov 20. storočia bola obdobím veľkého rastu talianskej módy s jasným cieľom: dobyť medzinárodné trhy. V roku 1954 bolo vo Florencii vytvorené Centrum talianskej módy. Módne prehliadky v roku 1955 etablovali "Pitti" ako najväčší módny veľtrh v Európe a v roku 1958 bola v Ríme založená Komora talianskej módnej únie.

V tých rokoch sa mestá Miláno, Florencia a Rím zaplnili ateliérmi a veľké filmové ikony, od Sophie Lorenovej, cez Elizabeth Taylorovú až po Marilyn Monroe, si začali čoraz viac zamilovávať tento taliansky štýl. Ten si zakladal na jemných tkaninách a rafinovaných povrchových úpravách. Taliansko vnímal celý svet ako krajinu večierkov, pestrého spoločenského života a noblesného umenia. 

Šesťdesiate roky - móda kontrakultúry hippies

Šesťdesiate roky boli obdobím tvorivosti a zároveň veľkých spoločenských otrasov, vďaka ktorým sa chceli mladí ľudia oslobodiť od autoritárstva a starých konvencií. Cestu si začala raziť známa a legendárna hippies kultúra. Od polovice desaťročia prêt-à-porter čoraz viac nahrádzal haute couture a móda sa definovala žiarivými farbami, nápadnými doplnkami, minisuknami a rozšírenými nohavicami. Rok 1966 bol v Taliansku rokom prvej módnej prehliadky značky Missoni.

Sedemdesiate roky - horúčka sobotňajšej noci 

Sedemdesiate roky boli rokmi hrozby studenej vojny, mierových protestov a boja za občianske práva, ale aj legendárnych rockových hviezd, disko hudby a "Horúčky sobotňajšej noci". Ikonickým odevom sa stali maxi šaty spolu s topánkami na klinoch, etnická inšpirácia je zrejmá vo vzoroch látok a ku koncu desaťročia sa rodí unisex móda. Jedným z veľkých talianskych mien tohto obdobia bol Emilio Fiorucci, ktorý do módy zaviedol strečovú látku, ideálnu pre jeho úzke obleky vhodné na disco tance.

Osemdesiate roky - trblietavý oversize

Osemdesiate roky boli rokmi, v ktorých sa konzum stal globálnym fenoménom a reklama bola čoraz invazívnejšia.  "Kultúra vzhľadu" vtrhla aj do módy - výrazné farby a siluety, oversize, trblietky, ikonické kúsky ako farebné pančuchy, roztrhané džínsy, kožené nohavice a nadrozmerné bundy. V tomto období sa Miláno etablovalo ako hlavné mesto módy a počas milánskych týždňov módy boli medzi módnych bohov zaradené dve osobnosti kalibru Giorgia Armaniho a Gianniho Versaceho, ktoré mali taliansky prêt à porter premeniť na podpis luxusu na celom svete.

Deväťdesiate roky - elegancia na vzostupe

Hovoriť o móde 90. rokov znamená hovoriť o kontaminácii štýlov, ktoré si brali inšpiráciu z rôznych svetov a ktoré dali vzniknúť ležérnemu oblečeniu, ktorého ikonami boli džínsy s vysokým pásom, slipové šaty, farebné mikiny a kockované košele. Vzhľad svojich "nasledovníkov" opäť ovplyvňovali celebrity zo sveta hudby a televízie a talianska móda zaznamenala aj návrat k elegantnejšiemu a zmyselnejšiemu minimalizmu, ktorý preferovali známe filmové hviezdy a topmodelky. Sama Miuccia Prada "podľahla" pôvabu "less is more" svojou kolekciou na rok 1998.

Rok 2000 - ekológia a etika oblečenia

Rok 2000 bol rokom, v ktorom sa miešajú štýly z minulých desaťročí a inšpirácia sa berie z rôznych kontinentov.

Ekologické a eticky vyrábané oblečenie sa stáva čoraz dôležitejším. Domenico Dolce a Stefano Gabbana sa stávajú symbolom návrhárstva talianskeho štýlu a značky Made in Italy.

Zaujíma Vás datovanie talianskej módy po roku 2000? 

Článok pre vás pripravujeme, zatiaľ sa nechajte zlákať našimi kúskami originálnej talianskej výroby.

Nájdete u nás krásne kúsky pre každú príležistoť. Všetko MADE IN ITALY!